Arsanızın Değeri Nasıl ve Ne Zaman Artar?

Gayrimenkul piyasası içerisinde bulunan herkesin hedefi minimum maliyetler ile maksimum değere sahip olan arsayı almaktan geçer.

Gayrimenkul piyasası içerisinde bulunan herkesin hedefi minimum maliyetler ile maksimum değere sahip olan arsayı almaktan geçer. Nedenle arsanın değerini arttırmak ve Pazar fiyatı yükseltebilmek için arsanın bulunduğu bölgeye yapılan ve arazinize yapacağınız yatırımlar emlak Pazar piyasasında kazançlı çıkmak için büyük öneme sahiptir.

Yakınınızda sanayi tesislerinin bulunup bulunmadığı arazinizin güncel fiyatını etkileyecektir. Her ne kadar bir sanayi tesisine yakınlık kısa vadede arazi değerini olumsuz yönde etkilese de; Uzun vadede bu, bölgedeki ticari faaliyetin artması ve işçileri bölgeye çekmesi nedeniyle bir avantajdır. Son olarak arsanıza bina yapacaksanız mümkün olduğunca ana caddeye cepheli olmalısınız. Bu adım arazinizin değerini artırır.

Arsanızın Değeri Nasıl ve Ne Zaman Artar?
Arsanızın değeri, bulunduğu bölgeye yakın çevrede planlanan projeler ve arsanız üzerine yapacağınız yatırımlar ile belirlenir. Arsanın içerisinde bulunduğu bölgedeki ulaşım koşulları alışveriş standartları ve etkileşimi kolaylaştıran tüm koşullar ve imkânlar diğerini attıran en büyük etkenlerdendir.

Enflasyona bağlı düşüşlerde emlak piyasasında belirlenen fiyatlara ters tepki yapar. Bu dönemlerde arsa değerinin artmasına yardımcı olur.

Arsanın üzerinde bulunduğu yerin konumu değerinin belirlenmesi bakımından çok önemlidir. Örneğin arsanın yakınında bulunan tüm tesisler alışveriş merkezleri resmi kurum ve kuruluşlar arsanın değerini arttıran etkili faktörlerdir.

Arsa Değeri Neye Göre Belirlenir?
Arsanızın değerini belirlerken en önemli kavram güncel değeridir. Adil fiyat, satın alınan veya satılan ürünün mevcut sürümünün değeri anlamına gelir. Arsa ve gayrimenkul gibi gayrimenkullerin değerlemesi yapılırken öncelikle gerçeğe uygun değer hesaplanır. Bir arsanın piyasa değeri hesaplanırken konumu, sosyal alanlara yakınlığı, ulaşım kolaylığı, çevredeki ticari merkezlere uzaklığı, ülkenin gelişmişlik düzeyi gibi birçok parametre dikkate alınıyor. Ayrıca çevredeki güncel emlak fiyatları da araştırılmaktadır.

Arsa Değeri Nasıl Belirlenir?
Arsanın piyasa değeri, çevredeki üç arsanın piyasa değerlerinin toplamı olarak hesaplanır; Parsellerin toplamının 3’e bölünmesiyle elde edilir. Ortaya çıkan değer alanın metrekare değerini verir. Bu değeri arsanızın m²’si ile çarparak ortalama piyasa fiyatı hakkında fikir sahibi olursunuz.

Arsa Rayiç Bedeli Değişir mi?
Elbette rayiç bedel belirli koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Maliye Bakanlığı’nın belirlediği kurallara göre ev, araç ve arsa için farklı hesaplanan bu değer, mülkün bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Bölgedeki değişimler ve ülke ekonomisinde ve genel pazarındaki canlılık, ülke fiyatlarında da değişikliğe neden oluyor. Bunların dışında arsanızın tarıma veya inşaata uygunluğu, çevredeki binalar ve sosyal alanlar, arazinin genişliği, bölgenin fiziki koşulları ve şehre uzaklığı da güncel fiyatı etkilemektedir.

Arsanızın ve diğer taşınmazlarınızın değerini en doğru şekilde öğrenmek için maddi duran varlık değerlemesi hizmeti alabilirsiniz. Profesyonel destek ve danışmanlık için bizimle iletişime geçin!