Yeni Başlayanlar İçin Yatırım Nedir?

Gayrimenkullerin gelecekte değer kazanması ve ne kadar kar payı elde edileceği gibi sorular muhtemelen kulağınıza çalınmıştır veya kendinizin de merak ettiği konulardan biridir. Yatırımla ilgili sorular aslında ortak bir hedefi paylaşıyor.

Gayrimenkullerin gelecekte değer kazanması ve ne kadar kar payı elde edileceği gibi sorular muhtemelen kulağınıza çalınmıştır veya kendinizin de merak ettiği konulardan biridir. Yatırımla ilgili sorular aslında ortak bir hedefi paylaşıyor. Tasarrufu kazanca dönüştürmek konusunda herkesin hayali elbette farklılık gösterir. Rahat bir gelecek planını karşılayacak kazanç idealleriniz olabilir. Ama her şeyden önce doğru stratejiyi oluşturmak gerekir. Bu yazımızın hedefi yeni başlayanlar için uygun bir yol rotası önermek…

Yatırım nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?
Kârlı herhangi bir finansal taşınmazın satın alınmasına yatırım diyebiliriz. Buradaki yatırım kavramının anlamı satın aldığınız ürünün maliyetinden daha fazla para kazandırmasıdır. Yani tasarruf potansiyelinizi kazanca dönüştürmeye çalışmaktır. Örneğin altın kurunu takip ederek veya döviz olarak mal alıp daha yüksek fiyattan satarak anında veya uzun vadede kar elde edebilir, satış dönemine göre ev alıp satmayı düşünebilirsiniz. Eğer çok değerliyse. Bu durumda uzun vadeli bir yatırım yapmış olursunuz. İstikrarlı ve düzenli bir gelir istiyorsanız uzun vadeli bir yatırım yaparak hisse senedi satın alabilir ve bundan düzenli temettü geliri elde edebilirsiniz. Kısacası yatırım olarak değeri olan her şeyi satın alabilirsiniz. Ancak yatırımın aslında neyi vaat ettiğini ve neden önemli olduğunu bilmekte fayda var.

Neden önemli?
Hedeflenen yatırımın çok yüksek bir kazanca dönüşmesi gerekmez. Sadece paranızın değerini korumak için de yatırım yapabilirsiniz. Doğru yatırım ile gelecekteki satın alma gücünün daha iyi olmasını sağlanabilir. Öte yandan düzenli bir bütçe dâhilinde yatırımlara para ayırmak, zaman içinde tasarruf alışkanlıkları geliştirmenize yardımcı olur. Bu da mali durumunuzun iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Riskleri Neler?
Her çeşitteki yatırım belli miktarda risk faktörü içerisinde barındırır. Yani para kazanabilirsiniz ama aynı zamanda da kaybedebilirsiniz. Örneğin bir şirketin hisselerini satın aldığınızı varsayalım. Şirket iflas ederse veya çökerse satın aldığınız hisseler de değerini kaybeder. Piyasa koşullarını değerlendirmeden paranızı dövize çevirirseniz piyasanın en aktif olduğu dönemde de paranızı satarsanız kazancınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca yatırım yaptığınız ürünün fiyatı ne kadar yüksek olursa riskiniz de o kadar yüksek olur.

Temel Yatırım Araçları
Kısa vadede yüksek getiri elde etmek mi? yoksa küçük de olsa sabit ve düzenli bir aylık gelir mi istiyorsunuz? Bütçeniz, yatırım hedefiniz, ne kadar sürede ve ne kadar para kazanmayı hedeflediğiniz netleştikten sonra hangi ürüne yatırım yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz yatırım araçlarını inceleyerek doğru yatırım konusunda risk faktörlerini de göze alarak yatırım gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi
Marka değeri yüksek şirketler faaliyetlerini finanse etmek için stoklarını satarlar. Yatırımcılar bu hisseleri satın alarak şirketin belirli bir mülkiyetinin ortaklığını elde ediyor. Yatırımcının sermayeye katılımını temsil eden bu senetlere hisse denir. Hisse senetleri zamanla değer kazanabilirken, bir şirketin başarısız olması durumunda da değer kaybedebilir. Fakat işletme kâr ettiğinde, temettü adı verilen yıllık kârdan oluşan küçük düzenli ödemeleri de alabilirsiniz.

Gayrimenkul
Geleneksel yatırım denildiğinde akla ilk gelen finansal varlık gayrimenkuldür. Ev, bina veya arsa olarak satın alabileceğiniz bu gayrimenkullerden sabit bir kira geliri elde ediyor, dilerseniz ileride değerlemesi beklenerek satabiliyorsunuz. Ancak yatırım kararı vermeden önce; mülkün konumu, ulaşıma yakınlığı; Odak noktası, örneğin bölgenin okullar, hastaneler ve üniversiteler gibi önemli yerleşim alanlarına olan uzaklığının yanı sıra bölgenin gelecekte gelişme vaat edip etmediğini kapsamlı bir şekilde bulmaktır.

Araç yatırımı
Bir arabaya yatırım yapmak finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Araçlar zamanla değeri artabilen varlıklardır. Pazarın durumunu izlemek, sektör Trendlerini takip etmek ve araştırma yapmak doğru aracı seçmek için önemlidir.

Yatırım Fonları
Hisse senedi, finansal değeri yüksek varlıklardan oluşan fonlar, sektörde yer alan uzmanlar tarafından yönetiliyor. Yani, bir yatırım fonu satın aldığınızda varlığınızın alım satımını bu kişilere devretmiş oluyorsunuz. Bir diğer avantajı ise yüzlerce, hatta binlerce varlığa aynı anda yatırım yapma imkânı sunmasıdır. Yatırım araçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için en iyi yatırım aracı yazımızı okuyabilirsiniz.

Birikimlerinizin değerlenmesi için yapacağınız yatırımlarda profeyonel destek alarak getirilerinizi mümkün olan en az riskle yükseltebilirsiniz. Yatırım danışmanlığı hizmetimiz için bizimle iletişime geçin!